RUIAN BEST MACHINE CO., LTD
Contact Now
  • 1
Brand Name : BEST
Model Number : LC-RY5320
Certification : CE
Place of Origin : wenzhou
MOQ : 1
Price : Negotiation
Payment Terms : L/C, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 5 sets/40 days
Delivery Time : 40days
Packaging Details : Fumigated wooden box
Printing speed : 100m/min
Printing colors : 5 colors
Printing width : 320mm
voltage : 380
color : customized
Contact Now
Allfine Group-20 years experience Solution
3:Decal paper,wine and smoking package-Silk screen press machinery, wicket dryer, uv dryer
4:Paper cup production line- flexo printer. die cutting machine, paper cup making machine
1: Save material 2: Improve efficiency 3:Professional tranning 4: Factory built
Partner Manager-Jack Huang
Allfine Group
flexo printing production line.pdf
Performance and characteristics:
2.The feeding device is controlled by the automatic deviation correcting sensor.
4.The printing units are equipped with a group of infrared drying device.
5.Each printing unit infrared drying device interchangeable UV drying device.
6.The rooling device adopted clipping device with air expansion core shaft.
10.When the roller automatic parking detachment, and low speed rotation, to prevent dry ink.
Technical data:
Model320420520
Max Printing speed100m/min100m/min100m/min
Printing color1-12colours1-12colours1-12colours
Max. width of paper350mm450mm550mm
Max .printing width320mm420mm520mm
Max. unwinding diameter650mm650mm650mm
Max. rewinding diameter650mm650mm650mm
Printing length175-381mm175-381mm175-381mm
Precision of chromatography±0.1mm±0.1mm±0.1mm
Dimensions2m*1.0m*2.2m2m*1.1m*2.2m2m*1.2m*2.2m
Machine weightAbout 2600kgAbout 2800kgAbout 3000kg
LC-320Z automatic label die cutting machine
https://youtu.be/BwWWdGclTH8
Material Subtrate
10 micron film to 400 micron board
Unsupported film
Aluminium foil sticker
Tissue paper
Self adhesive paper
Vinyls/PVC
Carton board
Coated paper sticker
Thermal paper
PE, PP and PVC sticker
Station for 5-color Flexo Printing Machine
1. One mounting device.
2. One anilox roller for each group (Specification is optional)
3. Three sets of printing rollers (3*5=15)
4. Printing both sides at the same time (with turn bar)
5. One lamination station
6. One unwinding tension controller (Mitsubishi Japan)
7. One rewinding tension controller
8. One rotary die cutting station
9. Each station with an IR drier
10. One sheeter station with paper receive table
A.Video monitor can be used to inspect the image quality for high speed printing.
Power supply: 380V, 50HZ, 3 Phases
Payment terms: 30% deposit in advance, and 70% balance payment before shipment